معرفی حیات‌وحش اردکان

گربه شنی

#معرفی_حیات‌وحش_اردکان
#خانواده_گربه‌سانان_اردکان
نام: گربه شنی
گربه شنی کوچکترین گربه سان وحشی کشور پهناور ایران محسوب می‌شود. کمی از گربه اهلی بزرگتر است. رنگ شنی دارد و تمام زندگی خود را در بیابان‌ها به سر می‌برد. شکارچی ماهر انواع جوندگان نظیر جربیل و پامسواکی در بیابان است. اما شجاعت ویژه در شکار مارهای سمی نیز دارد که گاهی هم به دلیل این شکار از زهر مارها مسموم و از بین می‌رود. گربه شنی آخرین گربه سانی است که وجودش در شهرستان اردکان ثابت شده است. در دهه ۱۳۹۰ وجود این گونه در پارک ملی سیاه‌کوه به وسیله عکس‌برداری محیط بانان و آقای دکتر اکبری ثبت شد. اما چرا این گونه اینقدر دیر کشف شد؟ گربه‌های شنی برای فرو نرفتن در ریگ صحرا و در امان ماندن از داغی زمین دارای موهای کف پای بلند و پرپشت هستند به طوریکه تقریبا رد پایی از آنها باقی نمی‌ماند. فقط در بیابان‌های بکر زندگی می‌کنند و با توجه به‌ اینکه استاد حفر گودال‌ هستند خانه‌های زیر زمینی مخفی دارند که از این خانه برای در امان ماندن از گرما، شکارچیان و مخفیگاه برای شکار غافلگیرانه استفاده می‌کنند. فعالیت‌ آنها تقریبا فقط در شب‌ها می‌باشد. به علاوه اینگونه در بی آب و علف‌ترین مناطق زندگی می‌کنند و با توجه به اینکه آب خود را از غذای خود به دست می‌آورند به همین دلیل از ابشخورها دوری می‌کنند. این چهار دلیل باعث شد که این گونه وجودش در اردکان خیلی دیر اثبات شود. همچنین با توجه به این مخفی کاری، انجام تحقیقات روی این گونه به سختی انجام می‌شود و اطلاعات کمی از زندگی آنها وجود دارد.
این گونه برای فرار از دست شکارچیان و انسان‌ها هم رفتار جالب فریزینگ را دارد. به محض احساس خطر در محیط امنی به روی زمین پهن شده و کاملا بی حرکت می‌ماند که بسیاری از اوقات این عمل نجات بخش برای این گونه است.
این گونه زندگی انفرادی دارد. معمولا دو توله به دنیا می‌آورد. توله‌ها تا ۸ ماه همراه مادر هستند و بعد از آن از او جدا می‌شوند.
گربه شنی در چند منطقه تحت حفاظت خاص ایران وجودش ثابت شده است. در کشورهایت ترکمنستان قزاقستان، عربستان و چند کشور آفریقایی هم زیست این گونه ثابت شده است. گربه شنی اگرچه حیوان کمیابی است اما به واسطه زندگی مخفی که دارد گونه در خطر انقراض محسوب نمی‌شود اما از گونه‌های حمایت شده می‌باشد. طبیعی است با توجه به مکان زندگی این گونه یکی از مهمترین خطرات تهدیدکننده این گونه، معادن و ماشین‌های حمل بار هستند که نیاز به توجه ویژه به این موضوع می‌باشد.

#کارگروه_حیات‌وحش
#انجمن_دوستداران_محیط_زیست_اردکان
🖋م. سپهری

دیدگاهتان را بنویسید