معرفی حیات‌وحش اردکان

گربه وحشی

#معرفی_حیات‌وحش_اردکان
#خانواده_گربه‌سانان_اردکان
نام: گربه وحشی
پس از پایان معرفی خانواده سگ‌سانان اردکان که شامل پنج گونه بود انشاالله به معرفی گربه سانان شهرستان اردکان خواهیم پرداخت.
گربه سانان به خانواده‌ای از حیوانات گفته می‌شود که از نظر ظاهری شبیه گربه‌های اهلی هستند اما در جثه و رنگ‌بندی متفاوت هستند. در این گونه ناخن‌ها در غلاف جمع می‌شود تا کند نگردند، گوش‌ها گرد و پوزه بلند وجود ندارد.
گربه وحشی یکی از گربه سانانی است که در شهرستان اردکان زیست می‌کند. این گونه با ظاهری کاملا شبیه گربه اهلی اما جثه کمی بزرگتر و توانایی شکار بالاتری دارد. مثلا اگر گربه اهلی از گرفتن مرغ عاجز، گربه وحشی بوقلمون را شکار می‌کند. رنگ در گربه وحشی خاکستری رنگ (در اردکان معروف به رنگ بیزنجیر رنگ دانه کرچک) است.
گربه وحشی حدود ۷۵۰۰ سال قبل از میلاد در غرب آسیا اهلی شدند و به شکل گربه خانگی امروز درآمدند. اگرچه در جهان نسل گربه‌های اهلی را خطری تهدید نمی‌کند اما گونه وحشی جزو گونه‌های در خطر محسوب می‌شود.
گربه وحشی گونه‌ای تک زی است که در محیط‌های بکر طبیعی تا حواشی روستاها و شهرها زندگی می‌کند. نواحی بیابانی و کوهستانی را برای زندگی انتخاب می‌کند. این گونه حتی قابلیت تولید مثل با گربه اهلی را نیز دارد. بین ۳ تا ۶ توله به دنیا می‌آورند. توله‌ها هفته اول ناقص و نابینا هستند و این ویژگی در تمام گربه سانان و سگ سانان مشترک است.
گربه های وحشی در کنترل جونده‌ها و خزندگان و حتی پرندگان کوچک در محیط‌های طبیعی نقش اساسی دارند. وجود گربه وحشی در اردکان در حواشی روستاها و مناطق تحت حفاظت پناه‌گاه حیات وحش درانجیر و پارک ملی سیاه کوه ثبت شده است.

#کارگروه_حیات‌وحش
#انجمن_دوستداران_محیط_زیست_اردکان
🖋م. سپهری

دیدگاهتان را بنویسید