آرشیو, آرشیو 1402, صدقه سبز, طرح تفکیک و جمعآوری پسماند, طرح مردمی جنگلانه, کارگروه حیات وحش, کارگروه رسانه, کارگروه صنعت و معدن, کارگروه منابع طبیعی

روز جهانی محیط زیست 1402 – انجمن دوستداران محیط زیست اردکان

روز جهانی محیط زیست را به شما تبریک می‌گویم!

این روز به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای بین‌المللی در حوزه محیط زیست شناخته شده است. انجمن دوستداران محیط زیست اردکان امید دارد تا در این روز مهم، اهمیت حفظ و حراست از محیط زیست را بیان کند و آرزو دارد همه مردم شهرستان اردکان و سراسر جهان هوای پاک و فضای سبز مثمر را تجربه نمایند.

محیط زیست اردکان

مناطق محافظت شده اردکان، با در بر گرفتن گستره ای عظیم و مناظر طبیعی خیره‌کننده، به یکی از بهترین محیط‌های زیستی برای حیات وحش و جانوران تبدیل شده است. این منطقه غنی از منابع طبیعی و گیاهان نادر است و انواع مختلفی از حشرات ، پرندگان ، خزندگان و جانوران مختلف در آن زیست می‌کنند.

انجمن دوستداران محیط زیست اردکان به ویژه در روز جهانی محیط زیست، به این خواسته و آرزو پایبند است که می بایست زیستگاه های طبیعی شهرستان اردکان حفظ شده و محافظت از آن به عنوان یک وظیفه عمومی مشترک بین تمام افراد شهرستان اعم از مسئولین و مردم جامعه بدل شود.

در این روز ویژه، برای همه شهروندان شهرستان اردکان و تمامی مردم جهان، آرزو داریم تا هوای پاک و سالمی را در شهر خود تجربه کنند. آرزو داریم تا از منابع طبیعی به درستی بهره‌برداری کنیم و با اقدامات کوچک و بزرگمان در جهت حفظ محیط زیست، به رشد و توسعه پایدار دست یابیم.

 

گونه‌های جانوری مهم و در معرض انقراض شهرستان اردکان

برخی از گونه‌های جانوری مهم و در معرض انقراض اردکان شامل:

  1. یوز ایرانی 2. پلنگ ایرانی 3. جبیر 4. کاراکال 5. گربه شنی 6. گربه وحشی 7. گرگ 8. شاه روباه 9. روباه شنی 10. هوبره 11. بالابان 12. عقاب طلایی 13. زاغ بور 14. بزمچه 15. سوسمار خاردم ایرانی 16. و …

گونه‌های گیاهی مهم شهرستان اردکان

  1. قیچ 2. تاغ 3. کلاه میرزاحسن 4. آویشن شیرازی 5. اشنان 6. انغوزه 7. گاوچاق کن 8. خارشتر 9. بادغلتان 10. بنه 11. بادام کوهی 12. نجیرکوهی 13. و …
پوستر گرامی داشت روز جهانی محیط زیست طراحی شده توسط تیم انجمن دوستداران محیط زیست شهرستان اردکان

برای بزرگ نمایی روی تصویر کلیک کنید!   پوستر گرامی داشت روز جهانی محیط زیست طراحی شده توسط تیم انجمن دوستداران محیط زیست شهرستان اردکان

 

حفاظت از گونه‌های گیاهی و جانوری در حال انقراض امری ضروری و بحرانی است. این گونه‌ها نه تنها زیبایی و تنوع طبیعی را به ما هدیه می‌دهند، بلکه نقش بسیار مهمی در حفظ تعادل اکوسیستم‌ها و ارائه خدمات زیست محیطی دارند.

با انقراض یک گونه گیاهی یا جانوری، یک زنجیره بیولوژیکی از بین می‌رود. این زنجیره که توسط تعاملات پیچیده بین گونه‌ها شکل می‌گیرد، می‌تواند توازن اکوسیستم را به خطر بیاندازد و منجر به اختلالات جدی در زیستگاه‌های طبیعی شود. علاوه بر این، بسیاری از گونه‌های در حال انقراض، به عنوان منابع غنی از داروها و مواد مفید برای صنایع داروسازی و دیگر صنایع، اهمیت بالایی دارند.

از اهمیت دیگر حفاظت از گونه‌های در حال انقراض، حفظ تنوع زیستی است. تنوع زیستی نشانگر سلامت و استحکام اکوسیستم‌هاست و تأمین مواد غذایی، پایداری منابع آب، کنترل بیولوژیک آفات و تولید اکوتوریسم‌های تجاری و گردشگری را تضمین می‌کند. از این رو، حفاظت از گونه‌های در حال انقراض به ما کمک می‌کند تا به دنبال راهکارهای پایدار و هوشمندانه‌ای در مدیریت منابع طبیعی باشیم.

 

فضای سبز مثمر

بیایید با کاشت و مراقبت از درختان مثمر و پرهیز از کاشت گیاهان غیر مثمر جدید، به فضای سبزی زیبایی در شهرستان اردکان دست یابیم تا علاوه بر زیبایی، از فواید ارزشمند آن بهره مند شویم.

پیامبر اکرم حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) می فرمایند : ما مِن رَجُلٍ یَغرِسُ غَرساً إلاّ کَتَبَ اللَّهُ لَهُ مِنَ الأجرِ قَدرَ ما یَخرُجُ مِن ثَمَرِ ذلِکَ الغَرسِ.

پیامبر اکرم حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) می فرمایند : هر که نهالی بکارد، خداوند به مقدار میوه ای که از آن درخت به دست می آید، در نامه اعمال او پاداش می نویسد.

«کنزالعمّال، ح ۹۰۵۷»

 

تصاویر خود را با ما به اشتراک بگذارید!

شما می توانید جهت کمک به بیشتر دیده شدن انجمن ، به هنگام اشتراک گذاری تصاویر خود در صفحات شخصی خود وب سایت انجمن و یا صفحات انجمن در فضای مجازی را به اشتراک بگذارید.

WWW.MNGO.IR

وب سایت انجمن

MNGO.IR@

نشانی ما در شبکه های اجتماعی

 

عضویت در انجمن

انجمن دوستداران محیط زیست اردکان از همه شهروندان اردکان دعوت می‌کند که در روز جهانی محیط زیست با عضویت در انجمن با ما همراه شوند و در فعالیت های عام المنفعه این انجمن نظیر فرهنگ سازی ، آموزش و اطلاع رسانی درباره آلودگی هوا ، حفاظت از محیط زیست، برگزاری برنامه‌های آموزشی ، آگاهی‌بخشی عمومی و … شرکت نمایند. همچنین، برنامه‌هایی برای کاشت درختان مثمر و طرح جنگلانه در شهر اردکان در حال برگزاریست که می توانید اخبار و اطلاعیه های آن را با عضویت در انجمن دردسترس داشته باشید.

 

عضویت در انجمن دوستداران محیط زیست شهرستان اردکان

 

سخن پایانی

در نهایت، در روز جهانی محیط زیست، به شهروندان شهرستان اردکان و همچنین همه افراد دیگر، توصیه می‌کنیم تا با همدلی و همکاری برای حفظ محیط زیست، به ساختن یک آینده بهتر و پایدار برای نسل‌های آینده بپردازیم. امیدواریم که همه به یکدیگر کمک کنیم تا بتوانیم مشکلات زیست محیطی شهرستان اردکان را مرتفع نماییم و بتوانیم زیستن در این شهر را شیرین تر از قبل کنیم.

 

15 / خرداد / 1402

 

 

تصاویر خود را با ما به اشتراک بگذارید!

شما می توانید جهت کمک به بیشتر دیده شدن انجمن ، به هنگام اشتراک گذاری تصاویر خود در صفحات شخصی خود وب سایت انجمن و یا صفحات انجمن در فضای مجازی را به اشتراک بگذارید.

WWW.MNGO.IR

وب سایت انجمن

MNGO.IR@

نشانی ما در شبکه های اجتماعی

 

 

🔵روابط عمومی انجمن دوستداران محیط زیست شهرستان اردکان
🔴لطفا این پست را به اشتراک بگذارید🔴

🔵 www.Mngo.ir
🔵 www.Mngo.ir
🔵 www.Mngo.ir

لینک دانلود اپلیکیشن داخل سایت موجود می باشد
(لینک داخل بیو)
🔴 @Mngo.ir
🔴 @Mngo.ir
🔴 @Mngo.ir
————————

#اردکان #اردکان_یزد #میبدسیتی #محیطزیست #محیط_زیست #گیاهان_آپارتمانی #میبد #نهال #یوزپلنگ #میبد_یزد #سیلاب_وحشتناک #حیوانات_وحشی #محیطبان #حیوانات_زیبا #محیط #ابزارآلات #مسئول #مسئولین_بی_کفایت #مسئولین #میبد_یزد #طبیعت #صنعت #پسماند #تفکیک #تفکیک_زباله #دانش_آموز #دبستان #دبیرستان_دخترانه

 

دیدگاهتان را بنویسید